larp

larp =  Live Action Role Play) – vedoucí Michla „Mealtiner“ Truhlář a Viktor „VIKI“ Zemene

Michal „Mealtiner“ Truhlář (28 let)

Zkušený organizátor a hráč, který se zabývá larpy přes 12 let. Má za sebou pět let jako hlavní organizátor jednoho z největších českých larpů Pán Prstenů a předseda brněnského sdružení Moravian LARP.
Každý rok se podílí na pořádání zhruba 15 jedno- i vícedenních larpových akcí, je šéfredaktorem internetového portálu larp.cz a zabývá se propagací larpu na veřejnosti (výstavy a přednášky pro školy, oddíly, volnočasové skupiny). Když zrovna neorganizuje larpy, vystupuje se skupinou historického šermu nebo studuje, učí a zkoumá fyziku pevných látek.

 Viktor „VIKI“ Zemene (27 let)

Viktor Zmena - fotka webDeset let působil jako aktivní člen a posléze vedoucí ve skautském oddílu. Účastnil se několika zážitkových a vzdělávacích kurzů. Od roku 1999 se s přestávkami věnuje larpu, bitvám s dřevěnými zbraněmi a mezitím několik let i historickému šermu. Tři roky se podílel na vedení airsoftové jednotky. Během posledních čtyř let se podílí na přípravě a vedení nejrůznějších dětských táborů, menších i skutečně velkých. Je členem Moravian LARP, o.s. Vyzná se v deskových hrách a mezi jeho koníčky patří i sportovni aktivity všeho druhu. V současnosti studuje Pedagogiku na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity a doplňuje si vzdělání v oblasti zkušenostně reflektivního učení.

 

Larp je hlavně zábava. Může mít spoustu různých druhů a forem – od akčních bitev skřetů a elfů či přestřelky banditů na divokém západě přes pronásledování upíra až po řešení problému radiace a přežití ve světě po apokalypse.

Stejně tak je možné si larp užívat více vnitřním prožitkem než akcí. Zahrát si, jak by vypadalo setkání lékařů z MASH 5 let po válce, jak to probíhá v domečku u Medvídka Pú či zjistit, zda by měl člověk morálku a nervy na to, schovat u sebe v domě hledanou osobu během války.

V larpu lze prožít oblíbené příběhy či sny naživo, na vlastní kůži.

V tomto kurzu bychom vám chtěli přiblížit některé z larpových směrů. Budete mít možnost si larp vyzkoušet, zahrát si jich několik. Stejně tak se zaměříme i na to, co to obnáší, vypravit se na nějaký larp a co vše je potřeba připravit, vyrobit či vymyslet.

A pak si zkusíme i nějaký ten larp (či alespoň část z něj) vytvořit a zjistit, zda by se líbil lidem v okolí.

Co tedy v kurzu bude moci prožít a zažít?

V pondělí vás vyzbrojíme na cestu trochou teorie, abychom se ujistili, že si všichni rozumíme, mluvíme „stejnou řečí“ a víme, o co tu půjde.

Na pondělní odpoledne máme pak pro účastníky workshopu připravený larp „Sen noci svatojánské“ (sen_noci_svatojanske), který si společně zahrajeme.

V úterý se zaměříme na akčnější larpové žánry. Ukážeme si výrobu kostýmů a zbraní, vyzkoušíme si šerm a ukážeme si, jaká to může být zábava, adrenalin, ale i drama.

Ve středu se pak přesuneme trošku více do prožitku a zaměříme se více na hraní postavy, její přípravu před hrou a na to, jak svou hrou oživit a zpříjemnit hru sobě i spoluhráčům.

Ve čtvrtek se podíváme na larpy s minimálním vybaveném – tedy jak vypadá dobrý larp, kde je jen tužka, papír a jedna místost.

Část čtvrtečního odpoledne a pátek pak věnujeme čas částečně přípravě nějakého nového larpu, který si zkusíme společně zahrát v pátek dopoledne.

A v pátek odpoledne / večer bychom rádi opět uvedli alespoň jeden další larp nejenom pro účastníky workshopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.